TEREYAĞ

Tereyağı, hayvansal bir gıda maddesidir.

Tereyağının hammaddesini süt yağı oluşturur. Tereyağı bir çeşit hayvansal (inek veya koyun) yağdır. Yağın bileşiminde %82 oranında süt yağı, su, süt şekeri, suda çözülmüş vitaminler, protein, asitler, aromalar ve proteinler bir araya gelmiştir. Tereyağının fiziksel özelliğini ise kısa bağlı doymuş yağlarla, yağ asitleri oluşturur. Gıda ve kozmetik sanayisinde vazgeçilmez ve yedeksiz bir hammaddedir.

Modern tereyağları katkısız ve kaliteli yağı yüksek sütlerden yapılır. Yüksek doymamış yağ oranın ve hayvansal yağ olması nedenin kötü kolestrole bir sebep olarak görülse de, tereyağı tabii bir gıdadır. Sanayi yağı margarine karşı besin değeri daha yüksek ve kıymetlidir. Yağlar arasında en yüksek protein içeren besindir. Yaklaşık yüzde biri protein iken diğer yağlarda bu neredeyse sıfırdır.

Tereyağı iyi bir A vitamini kaynağı, lesitin’den zengin, yüksek oranda antioksidan (dinçleştirici) maddeler bulunduruyor. İyi bir iyot kaynağı, Konjuge linoleik asiti bol bulundurduğu için iltihap kurutucu, alerji ve kansere karşı koruyucu, diş çürükleri ve osteoporoz riskini düşürüyor, hafıza ve öğrenme kapasitesini artırıyor, yeterli miktarda kalsiyum, fosfor, demir ve çeşitli vitaminler (A1, B1,,B2, nikotinik asit, C gibi) içeriyor.

Tereyağının sindirimi kolay olduğu için mideyi yormuyor. Kokusu güzel, tadı ise oldukça lezzetlidir. Çiğ olarak da yenebiliyor, yemek ve unlu mamullere katılabiliyor. Tereyağıyla pişmiş yemeğin, böreğin veya baklavanın kokusu ve tadı ulaşılmaz haz verir.

© Nev-i Beyaz Süt ve Süt Ürünleri • 2015
Designed by Web Cheff